Da teknologibørsen Nasdaq i New York lukkede tirsdag, var kursen på de hypede aktier faldet med omkring ni procent. Det betyder, at Facebook-aktierne nu er nede på en værdi af omkring 30 dollar stykket.
Det sker efter, at aktien allerede mandag tabte hele 11 procent. Her lukkede aktien i en kurs på cirka 34 dollar - cirka fire dollar mindre, end da aktien blev introduceret på børsen i fredags under stor virak.
Facebooks længe ventede børsintroduktion var imødeset med stor spænding, og mange analytikere forudså stigninger på op mod 10 procent. Det er gået lige modsat.
Da Facebook gik på børsen fredag, var der tale om den største børsintroduktion nogensinde for en amerikansk teknologivirksomhed.
Danskerne og de nordiske naboer deltog i høj grad i aktiefesten fredag.
I de fire nordiske lande blev der omsat 225.000 aktier i løbet af fredagen.
Hele 40 procent af den nordiske omsætning lå i Danmark, oplyste Nordnet, som er Nordens største online-børsmægler.
Selvom aktierne falder kraftigt, er mange personer dog blevet meget rige på introduktionen.
Topscoreren er ikke overraskende Facebooks grundlægger, den kun 28-årige Mark Zuckerberg, der har aktier for knap 20 milliarder kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde