En passagerfærge med 18 passagerer og seks besætningsmedlemmer om bord er kapret i Izmit-bugten i det nordvestlige Tyrkiet. Ifølge transportminister Bibali Yildirim står kurdiske oprørere bag kapringen.
- Fire eller fem personer, der hævder at være kurdiske oprørere, kaprede færgen sent fredag. De hævder at være en del af terrororganisationen, siger Yildirim med henvisning til det forbudte kurdiske parti PKK.
Ibrahim Karaosmanoglu, en borgmester i området, hvor færgen er kapret, siger til lokale medier, at en kaprer har bekræftet, at han kommer fra PKK, der kæmper for et kurdisk hjemland i det sydøstlige Tyrkiet.
Færgen Kartepe blev kapret fredag klokken 16.45 dansk tid.
Adskillige kystvagtskibe og en helikopter befinder sig omkring færgen øst for Istanbul.
Kaprerne overmandede kaptajnen og beslaglagde alle mobiltelefoner om bord.
- Grib ikke ind. Jeg har en bombe. Jeg vil detonere den, har en kaprer ifølge CNN Turk sagt til sikkerhedsstyrkerne.
Sikkerhedsstyrker forbereder sig ifølge CNN på muligheden for, at kaprerne vil sejle færgen til den nærliggende ø Imrali, hvor PKK-lederen Abdullah Öcalan har været fængslet siden 1999.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde