FAKTA: FN's magtfulde råd arbejder for international fred
Volodymyr Zelenskyj efterlyste reformer af FN's Sikkerhedsråd, da han tirsdag talte i rådet. Foto: Andrew Kelly/Reuters
FN's Sikkerhedsråd er et af FN's vigtigste organer. Tirsdag taler Ukraines præsident Zelenskyj til rådet.
Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, taler tirsdag i FN's Sikkerhedsråd, der er et af de vigtigste organer inden for FN.
Det er første gang, siden krigen i Ukraine begyndte 24. februar, at Zelenskyj får mulighed for at tale i det magtfulde råd.
Her kan du blive klogere på FN og organisationens Sikkerhedsråd.
* FN, der står for Forenede Nationer, blev grundlagt efter Anden Verdenskrig i 1945. FN består i dag af 193 medlemslande. Det betyder, at stort set alle verdens lande er en del af organisationen.
* Rusland har været en del af FN, siden organisationen blev grundlagt - i lang tid dog som en del af Sovjetunionen.
* FN's Sikkerhedsråd har været en del af FN fra begyndelsen. Rådet har én primær opgave - at sikre international fred og sikkerhed.
* Sikkerhedsrådet kan mægle mellem stridende parter, opfordre til våbenhvile, iværksætte økonomiske sanktioner eller udsende FN-styrker for at forhindre uorden eller uroligheder.
* Sikkerhedsrådet har fem permanente medlemmer. Det drejer sig om Storbritannien, USA, Frankrig, Kina og Rusland.
* På samme tid er der ti medlemmer, der vælges for en toårig periode af FN's Generalforsamling. De ti er i øjeblikket Albanien, Brasilien, De Forenede Arabiske Emirater, Gabon, Ghana, Indien, Irland, Kenya, Mexico og Norge.
* Danmark har været medlem af Sikkerhedsrådet fire gange. Det var i perioderne 1953-54, 1967-68, 1985-86 og 2005-06.
* Danmark går i øvrigt også efter af blive en del af rådet i 2025-2026.
* Rådet anbefaler også til FN's Generalforsamling, hvem der skal være FN's generalsekretær. I øjeblikket er det portugisiske António Guterres.
Kilder: FN, Gyldendals Den Store Danske.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde