FAKTA: Frankrig slår ned på Syrien-krigere
Tirsdag morgen anholdt fransk politi seks personer, som mistænkes for at have deltaget i krigshandlinger i Syrien.
Anholdelserne kommer i forlængelse af et regeringsinitiativ til bekæmpelse af radikalisering og terrorvirksomhed, fremført af indenrigsministeriet i april.
Her følger initiativets indhold:
* Der oprettes et system, hvor forældre, som frygter, at deres børn er i fare for at blive rekrutteret, kan bede myndighederne hindre de unge i at rejse.
* Voksne kan også få rejseforbud.
* Folk, der truer den nationale sikkerhed, kan få inddraget deres pas.
* Militante, der vender tilbage efter at have deltaget i borgerkrigen, kan ikke nægtes indrejse i Frankrig. Men de kan retsforfølges for deltagelse i terrorvirksomhed.
* Efterretningstjenesten skærper overvågning af ekstremistiske fora på internettet. Frankrig og andre europæiske lande lobbyer internetudbydere for at få lukket specifikke sider.
* Udlændinge med forbindelser til terrorgrupper udvises.
* Der oprettes særlige telefonlinjer, hvor forældre og andre kan ringe for at blive vejledt om, hvordan de opdager tegn på, at deres pårørende er i kløerne på en hadeprædikant.
* Lokale myndigheder vil fokusere på blandt andet fængsler, der regnes for et at de steder, hvor der rekrutteres ekstremister.
Kilde: dpa
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub