FAKTA: International straffedomstol vil have Netanyahu anholdt
Den Internationale Straffedomstol, ICC, i Haag bad søndag om en anholdelsesordre på den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, for mulige krigsforbrydelser i krigen i Gaza. (Arkivfoto). Foto: Ohad Zwigenberg/Ritzau Scanpix
ICC tager sager op, hvis nationale myndigheder ikke selv har evnen eller viljen til at retsforfølge.
Det har vakt international opsigt, at Den Internationale Straffedomstol, ICC, søndag anmodede om en anholdelsesordre på Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, for mulige krigsforbrydelser.
Tirsdag udtalte udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), at han hverken vil tale for eller imod anmodningen, da Danmark respekterer ICC's uafhængighed.
Derfor bør der efter hans mening ikke tages politisk stilling til domstolens udmeldingen.
Også Frankrig støtter op om ICC's uafhængighed.
Modsat kalder USA's præsident, Joe Biden, anmodningen "skandaløs", mens Italiens udenrigsminister har udtalt kritik.
ICC ønsker også anholdelsesordrer på den israelske forsvarsminister, Yoav Gallant, samt tre Hamas-ledere.
Her kan du blive klogere på ICC:
* Den Internationale Straffedomstol (ICC) blev etableret i 1998.
* Den har hovedsæde i Haag i Holland.
* ICC er den første permanente internationale domstol, der efterforsker og dømmer enkeltpersoner anklaget for folkedrab, forbrydelser mod menneskeheden og krigsforbrydelser.
* Domstolen er baseret på det såkaldte komplementaritetsprincip. Det vil sige, at en sag kun bliver taget op af ICC, hvis de nationale myndigheder i det land, hvor en forbrydelse potentielt er begået, ikke selv har evnen eller viljen til at retsforfølge.
* 124 lande har underskrevet Rom-statutten, der er fundamentet for ICC. 33 afrikanske, 19 asiatiske, 19 østeuropæiske, 28 latinamerikanske og 25 lande fra Vesteuropa - herunder Danmark - er med i samarbejdet.
* Til gengæld har markante lande på den internationale scene som USA, Kina, Rusland, Israel og Indien ikke tiltrådt aftalen om ICC.
* Danmark har siden ICC's etablering været en af domstolens stærkeste støtter i form af politisk, økonomisk og praktisk bistand.
Kilder: ICC, Udenrigsministeriet og Reuters.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned