Fakta om Tyrkiets eksport af tv-serier

Offentliggjort Sidst opdateret

Siden 2010 har Tyrkiets udviklet sig som et af verdens førende lande, når det gælder produktioner af tv-serier.

Herunder fakta om eksporten og dens betydning:

* Tyrkiet, der som det tidligere Osmannsiske Rige havde enorm indflydelse i Mellemøsten, på Balkan og i Nordafrika, har nu igen fået stor kulturel indvirkning global gennem tv.

* Der produceres årligt omkring 60 tv-serier, hvilket kun overgås i USA og Storbritannien.

* Serierne eksporteres til næsten hele verden, og der er udviklet produktionsformer, så næsten alting kan justeres - fra længde, til medvirkende og indhold.

* - Vi ved, at præsident Recep Tayyip Erdogan ikke altid er glad for vores indhold, men han er glad de mange indtægter, vi bringer til landet, siger Erdi Isik, som er udviklingschef hos det ledende eksportselskab Ay Yapim.

* Selskabets produktion "Yargi" ("Familie Hemmeligheder) fra november sidste år,vandt en International Emmy for bedste telenovela (tv-seriedrama).

/ritzau/AFP

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.