FAKTA: Otte republikanere har meddelt kandidatur til præsidentvalg

Tidligere præsident Donald Trump vil forsøge at blive genvalgt ved næste års præsidentvalg. Også Mike Pence, der var vicepræsident under Trump, har meddelt sin kandidatur. (Arkivfoto). Foto: Brendan Smialowski/Ritzau Scanpix

Både Mike Pence og Donald Trump vil være USA's næste præsident. Få et overblik over kandidaterne her.

Offentliggjort Sidst opdateret

USA's tidligere vicepræsident Mike Pence har indgivet de nødvendige dokumenter til USA's føderale valgkommission.

Dermed kan han stille op til Republikanernes primærvalg i kampen om at blive partiets præsidentkandidat, der i sidste ende skal forsøge at vinde nøglerne til Det Hvide Hus ved valget næste år.

Flere har meldt sig ind i kampen om at blive Republikanernes kandidat. Få et overblik her:

* Mike Pence: Han var vicepræsident under Donald Trump. Det er ventet, at 63-årige Pence onsdag vil udsende en video og holde en tale, hvor han meddeler, at han stiller op.

* Donald Trump: Den 76-årige tidligere amerikanske præsident, der besad embedet fra 2017 til 2021, meddelte i november sidste år, at han ville stille op.

* Ron DeSantis: Floridas guvernør præsenterede sit kandidatur i slutningen af maj. Han er 44 år.

* Tim Scott: 57-årige Tim Scott sidder i Senatet, som han var været en del af siden 2013.

* Nikki Haley: Hun er 51 år og er tidligere guvernør i South Carolina. Fra januar 2017 til december 2018 var hun USA's ambassadør i FN.

* Vivek Ramaswamy: Han er tidligere bioteknologiinvestor og nuværende forfatter samt politisk kommentator. Han er 37 år.

* Asa Hutchinson: 72-årig Hutchinson er tidligere guvernør i Arkansas fra 2015 til januar 2023. Han er tidligere medlem af Repræsentanternes Hus og er en af de republikanere, der åbent har kritiseret Donald Trump.

* Larry Elder: Han er 71 år, politisk kommentator og radiovært.

Kilder: New York Times og Reuters.

/ritzau/