Familien til den bosnisk-serbiske general Ratko Mladic går onsdag til en domstol med en anmodning om, at den stærkt eftersøgte general erklæres død.
Familiens advokat, Milos Saljic, siger til den serbiske radio B92, at familien ikke har hørt fra Ratko Mladic i syv år, og de er overbeviste om, at han er død.
Mladic, der er 67 år nu - hvis han altså lever - har ifølge advokaten haft problemer med helbredet siden 1996, hvor han fik et hjerteanfald. Siden har han haft blandt andet mavesår og flere andre sygdomme, siger advokaten.
- Når det handler om en person med så dårligt helbred, som ikke har kunnet bruge sundhedstjenester i mange år, er det normalt at formode, at han ikke længere er i live, når ingen har set ham eller hørt fra ham i syv år, siger Saljic til B92.
Han afviser, at Mladic lever i skjul, som det var tilfældet med en anden krigsforbrydersigtet bosnisk-serbisk leder, Radovan Karadzic, der sidder fængslet i Haag, hvor han er midt i en retssag om krigsforbrydelser.
For få år siden udpegede serbiske medier Mladics skjulesteder i hovedstaden Beograd frem til 2006. Der er vedvarende rygter om, at officerer fra den serbiske hær har holdt ham skjult, men det afviser Serbiens regering.
Anklager Serge Brammertz ved krigsforbrydertribunalet for det tidligere Jugoslavien (ICTY) i Haag er overbevist om, at Ratko Mladic er i live og skjuler sig i Serbien.
Generalen anklages for at have stået bag massakren på op mod 8000 muslimske mænd og drenge i byen Srebrenica under krigen i Bosnien i 1995.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker