Adskillige fejl på nedstyrtet fly var blevet konstateret i Frankrig.
Franske flyinspektører havde noteret sig adskillige fejl på det fly fra Yemen, som i dag styrtede ned i Det Indiske Ocean med 153 mennesker om bord, og flyselskabet blev nøje overvåget af EU-myndigheder, siger den franske transportminister.
- Det pågældende A310 fly blev inspiceret i Frankrig i 2007 af vores civile flymyndigheder i DGAC, og der blev noteret en del fejl, siger Dominique Bussereau.
Han tilføjer, at selskabet ikke var "blacklistet" og forment adgang til europæisk luftrum, men at nærmere inspektioner var blevet krævet, og at EU's sikkerhedskomité stod for at skulle spørge til det.
Airbussen blev færdigbygget i 1990 og har været fløjet af Yemenia siden 1999. Flyet havde gennemført 17.300 flyvninger.
214 fly af samme type er i drift over hele verden.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker