Fem briter tilbageholdes af Iran

Irans Revolutionsgarde bekræfter, at dens flådestyrker har tilbageholdt fem britiske statsborgere i Den Persiske Bugt. Det oplyser det halvofficielle iranske nyhedsbureau Fars.

Storbritanniens udenrigsminister, David Miliband, har tidligere sagt, at fem briter er blevet anholdt, efter at deres lysbåd tilsyneladende ved en fejltagelse er kommet ind i iransk farvand.

Briterne var på vej fra Bahrain til Dubai, da de i onsdags blev standset af et iransk flådefartøj.

- Jeg håber, at vi snart får denne sag ud af verden. Vi er i nær kontakt med de iranske myndigheder, sagde den britiske udenrigsminister mandag.

Det menes, at de fem briter skulle deltage i kapsejladsen Dubai-Muscat Offshore.

I 2007 blev 15 britiske marinesoldater tilbageholdt af Iran, da de sejlede mellem Iran og Irak. Episoden førte til en diplomatisk strid mellem London og Teheran, og de tilbageholdte soldater blev først frigivet 12 dage senere.

/ritzau/Reuters

Iran har tilbageholdt fem briter, der sejlede ind i iransk farvand i deres lystbåd. Det bekræfter de iranske myndigheder.

Offentliggjort Sidst opdateret