Filminstruktør støtter Polanski

Den hollandsk-fødte filminstruktør Jan Kounen har trukket sin seneste film ud af Zürich-festivalen i protest mod anholdelsen af filminstruktøren Roman Polanski, oplyser organisatorerne af festivalen.

Kounens film, der handler om modeskaberen Coco Chanels affære med komponisten Igor Stravinsky, blev ikke som planlagt vist fredag aften, oplyser en talskvinde for festivalen, Nadja Schildknecht, til det schweiziske nyhedsbureau ATS.

Filmen fortæller om den intense kærlighedsaffære mellem den glamourøse franske modeskaber og den fattige russiske komponist i 1920'erne.

Anholdelsen af Polanski har afstedkommet indignation hos hans tilhængere, især i Paris og Warszawa. Den polske udenrigsminister, Radoslaw Sikorski, og hans franske kollega, Bernard Kouchner, har skrevet en brev til deres amerikanske modpart, Hillary Clinton, hvor de anmoder om, at Polanski bliver løsladt.

Den schweiziske udenrigsminister, Micheline Calmy-Rey, indrømmer, at det var "taktløst" af Schweiz at benytte invitationen af Polanski til en filmfestival i Zürich til at slå til mod ham i den 32 år gamle sexsag omkring en 13-årig pige.

I Hollywood siger Bo Zenga, der har produceret komedien "Scary Movie", at han mener, at mange glemmer, at Polanski ikke er ofret, men den 13-årige pige.

- Det irriterer mig, at folk mange steder i verden tror, at Hollywood siger, at voldtægtsmanden er ofret. Det mener jeg ikke, og det mener mange, som jeg taler med, heller ikke.

/ritzau/AFP

Hollandsk-født filminstruktør har trukket film ud af Zürich-festival i protest mod anholdelsen af filminstruktøren Roman Polanski.

Offentliggjort Sidst opdateret