Den finske mobilgigant Nokia noterer et nettounderskud på 426 millioner euro i tredje kvartal i år. I samme periode sidste år hentede mobilproducenten et overskud på knap 1469 millioner euro.
Salget faldt fra 12.237 millioner til 9810 millioner euro, hvilket er et større fald end forventet af analytikerne.
I en prognose regner Nokias ledelse med, at verdensmarkedet for mobiltelefoner stiger i fjerde kvartal sammenlignet med tredje kvartal. Ledelsen satser også på at bevare samme markedsandel i det kommende kvartal.
Ledelsen tror på, at der i alt vil blive solgt 1,12 milliarder mobiltelefoner i 2009, hvilket er et fald på syv procent i forhold til salget af 1,21 milliarder telefoner i 2008.
Ifølge Nokias egen vurdering har virksomheden 38 procent af verdensmarkedet for mobiltelefoner i tredje kvartal. Det er det samme som i tredje kvartal i fjor og i andet kvartal i år.
Meddelelsen om underskuddet giver kontant afregning på børsen, hvor Nokias aktier falder med seks procent. Derimod stiger konkurrenten Ericssons aktie med to procent.
/ritzau/TT
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker