Fire ud af ti voldtægter i Oslo kan knyttes til netdating
Flere modtagecentre for voldtægtsofre advarer nu mod "naiv" brug af Tinder. Politiet bekræfter tendens.
Både politi og flere modtagecentre for voldtægtsofre i Norge siger nu, at antallet af kvinder, som udsættes for et seksuelt overgreb efter at have mødt nogen på nettet eller via dating-apps som Tinder, er stigende.
- Vi begyndte at se en tydelig stigning sidste år i denne kategori, som blandt andet dækker over voldtægter, hvor den første kontakt har været på Tinder eller andre datingsider, siger overbetjent Kari-Janne Lid fra Oslo Politis sektion for volds- og seksualforbrydelser, til avisen VG.
I 2014 faldt 29 procent af alle voldtægtsanmeldelser i Norges hovedstad, Oslo, ind under denne kategori. Sidste år steg denne andel til 40 procent.
Tendensen har fået et modtagecenter for voldtægtsofre i Frederikstad syd for Oslo til at advare mod at bruge Tinder naivt.
- Vi ser flere voldtægter i forbindelse med Tinder-dates. Det er en skræmmende tendens, synes vi, siger centerleder Ann Helen Lomsdalen.
- Der er sket ganske meget i de otte år, jeg har været leder af modtagecentret, tilføjer hun.
Indtil videre har tre ud af ni sager på centret i år omhandlet personer, som er blevet udsat for et overgreb efter at have brugt Tinder.
- Det er i sig selv måske ikke et stort tal, men det er et mønster, vi kan se, siger Ann Helen Lomsdalen til VG.
Avisen skriver, at den har været i kontakt med flere centre i Norge, som oplever samme tendens.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet