Flere bøder giver politiet mere i løn

Jo flere bøder de skriver ud, og jo flere bilister de sætter til at puste i et alkometer, jo højere løn får politifolkene i Kalmar i Sverige. Det er resultatet af et nyt lønsystem, som blev indført fra nytår, skriver Västerviks Tidningen.

- Formålet er at forbedre forholdet mellem betjentene og deres chefer, siger Ulf Ericsson fra politiet i Kalmar til avisen.

- Det er lettere for chefen at vejlede sine ansatte, hvis han eller hun ved, hvad medarbejderen har præsteret, fortsætter han.

Mange af betjentene er nervøse for, hvad det nye system kan føre til, oplyser det svenske politiforbund, der dog har godkendt aftalen.

/ritzau/TT

Politiet i Kalmar i Sverige har indført resultatløn, så jo flere bøder betjentene skriver ud, jo mere får de i løn.

Offentliggjort Sidst opdateret