Flere russiske angreb dræber ifølge Zelenskyj 18 i Ukraine
Ukraines præsident siger i sin daglige videotale, at Rusland har affyret næsten 40 missiler af forskellige typer. Foto: Sergey Bobok/Ritzau Scanpix
Almindelige mennesker, der boede i et højhus, er blandt 18 dræbte efter russiske angreb tirsdag.
Russiske missiler har tirsdag ramt Ukraines to største byer og dræbt 18 personer og såret flere end 130.
Det oplyser Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj.
Præsidenten siger også, at flere hjem og infrastruktur er blevet beskadiget.
Den østukrainske by Kharkiv blev udsat for tre bølger af angreb. Der har også været angreb mod hovedstaden Kyiv.
Zelenskyj siger i sin daglige videotale, at Rusland har affyret næsten 40 missiler af forskellige typer i "endnu et kombineret angreb i et forsøg på at omgå vores luftforsvarssystemer".
Mere end 200 lokationer er blevet ramt, heriblandt 139 huse. Mange meldes dræbt i "et normalt højhus, hvor der boede almindelige mennesker", lyder det fra Zelenskyj.
Kharkivs borgmester og guvernøren for Kharkiv-regionen siger, at otte personer er blevet dræbt i byen, der har været genstand for mange angreb i den 23 måneder lange krig.
Ukraines redningstjeneste har delt en video af redningshold, der gennemgår en smadret lejlighedsbygning. Politiet siger, at eftersøgningsaktionen blev suspenderet inden midnat, fordi der var fare for, at murbrokker ville falde ned over redningsholdene.
Ukraines generalstab siger, at landets væbnede styrker har ødelagt 22 ud af 44 missiler af forskellige typer. Næsten 20 blev skudt ned over Kyiv, oplyser byens militæradministration.
I Kyiv er 22 personer, herunder fire børn, blevet såret på tværs af tre forskellige distrikter.
Den russiske regering siger som adspurgt om en kommentar til angrebene i Kyiv og Kharkiv, at Rusland ikke har civile som mål.
Guvernøren i Kherson-regionen siger, at russiske fly har angrebet regionen hele tirsdag. Embedsfolk siger, at to personer har mistet livet.
Angrebene har også beskadiget en gasrørledning i Kharkiv, og tusindvis er uden strøm, efter at infrastruktur er ramt.
Rusland har regelmæssigt udført angreb mod byer og civil infrastruktur langt fra frontlinjen, siden landet invaderede Ukraine i februar 2022.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde