Flot valgdeltagelse i Egypten

Valgdeltagelsen ved første runde af de egyptiske parlamentsvalg var 62 procent. Det oplyser den centrale valgkommission i Kairo.

- Der er tale om den hidtil højeste valgdeltagelse i Egyptens historie, sagde kommissionens formand, Abdel Moez Ibrahim, og tilføjede, at 8,5 millioner afgav deres stemmer mandag og tirsdag.

Stemmeprocenten er lavere end de 70 procent, som Egyptens militære lederskab anslog umiddelbart efter valgstederne sluttede tidligere på ugen.

Da valgchefen begyndte at læse resultaterne op for de enkelte partier, afbrød han pludselig pressemødet:

- Jeg har ikke mere energi. Jeg er løbet tør, sagde han og meddelte, at de fremmødte journalister selv kunne finde ud af, hvor mange stemmer de enkelte partier havde fået.

Resultatlister vil dog blive fremlagt senere, lovede valgchefen.

Resultatet af første runde skulle være offentliggjort onsdag aften. Det skete ikke og blev udskudt til torsdag aften. Det blev også aflyst.

Islamistiske partier med Det Muslimske Broderskab i spidsen ventes at få flest stemmer.

Valget holdes over tre omgange. I hver omgang stemmer 9 af Egyptens i alt 27 provinser. De næste runder finder sted den 14. december og 3. januar.

Det nyvalgte parlament skal efter planen samles for første gang 24. marts 2012. Det regerende militærråd har lovet, at der vil blive holdt præsidentvalg senest i juni 2012.

/ritzau/AFP

62 procent af de stemmeberettigede egyptiske vælgere deltog i første runde af parlamentsvalget.

Offentliggjort Sidst opdateret