Over 235.000 haitianere har benyttet sig af gratis transport til at komme væk fra området omkring det jordskælvsramte Port-au-Prince. Her mener hjælpeorganisationer, at helt op mod 800.000 mennesker bor i midlertidige lejre.
Strømmen af mennesker, der søger væk fra hovedstaden, tager dermed til i styrke, lyder det i den seneste opdatering fra FN.
- Regeringen vurderer, at 235.000 mennesker har forladt Port-au-Prince ved hjælp af den gratis transport, regeringen stiller til rådighed, siger FN's Kontor for Koordination af Humanitære Anliggender (Ocha).
Desuden har et ukendt antal mennesker forladt byen på anden vis, ifølge den seneste vurdering fredag 130.000.
Indbyggerne søger til andre dele af Haiti i håb om at finde bedre forhold.
Hjælpeorganisationerne har talt omkring 692.000 mennesker i de midlertidige lejre, der huser ofrene for jordskælvet. Men antallet er formentlig højere, fordi en del mennesker kun indfinder sig i lejrene om aftenen.
- Som resultat heraf kan det reelle antal beboere i de midlertidige lejre være helt op mod 800.000 mennesker, skriver Ocha.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker