Fem formodede kaprere er blevet pågrebet, efter at et passagerfly fra AeroMexico onsdag blev kapret i lufthavnen i den mexicanske ferieby Cancun og tvunget til Mexico By.
Kort efter at flyet var landet i den mexicanske hovedstad, blev de fem formodede kaprere anholdt af sikkerhedsstyrker og ført bort iført håndjern, oplyser lokale medier.
Forinden havde kaprerne frigivet de 104 passagerer om bord på flyet. Efterfølgende frigav de også besætningen.
Flyet kom oprindeligt fra Bolivia og var mellemlandet i Cancun på vej mod den mexicanske hovedstad. Kaprerne var muligvis fra Bolivia.
Det var umiddelbart uklart, hvad formålet med kapringen var. Kaprerne havde dog truet med at sprænge flyet i luften, medmindre de fik lov at tale med Mexicos præsident, Felipe Calderon.
Præsidenten ankom senere til lufthavnen, hvor der er et omfattende opbud af sikkerhedsstyrker.
Men kort efter var kaprerne blevet overmandet af sikkerhedssoldater og ført bort.
Transportminister Francisco Orcasitas oplyser, at der ikke blev fundet sprængstoffer om bord på flyet, en Boeing 737.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker