Flystyrt koster 68 livet i Cuba

Et fly med 68 personer om bord er styrtet ned i Cuba. Der er ingen overlevende, oplyser den officielle internetportal cubadebate.cu.

Flyet styrtede ned torsdag klokken 17.42 lokal tid nær byen Guasimal i den bjergrige Sancti Spiritus-provins i det centrale Cuba.

Af de officielle rapporter fremgår det, at der var 40 cubanere og 28 udlændinge om bord på flyet, der var på vej mellem hovedstaden Havana og den østlige by Santiago.

Det tyske nyhedsbureau dpa skriver, at to af de omkomne er tyskere. De øvrige udlændinge kom blandt andet fra Holland, Østrig, italien, Spanien og Frankrig.

Kilder i Sancti Spiritus-provinsen fortæller ifølge Reuters, at syv lig er blevet fjernet fra flyvraget, som et vidne har betegnet som "en ildkugle midt i bjergene".

Redningarbejdere har måttet benytte en bulldozer for at skaffe sig vej til vraget, fortæller kilder desuden.

Ifølge cubansk tv er flyet af typen ATR-72-212 og tilhører det statsejede cubanske luftfartsselskab Aero Caribbean.

Årsagen til styrtet er ikke umiddelbar klar. Flyet udsendte et nødsignal, inden flykontrollen mistede kontakten til det.

/ritzau/Reuters

Et fly med 68 personer om bord er styrtet ned i det centrale Cuba. Alle er omkommet.

Offentliggjort Sidst opdateret