FN advarer om etniske udrensninger og vold i Sydsudan
Etniske udrensninger er allerede i gang i nogle områder i Sydsudan, hedder det i en advarsel fra FN.
Lederen af FN's menneskerettighedskommission for Sydsudan siger ifølge Reuters, at det internationale samfund må gribe ind for at forebygge en gentagelse af det, der skete i Rwanda.
- Etniske udrensninger er allerede i gang i nogle områder i Sydsudan, hedder det i en advarsel fra Yasmin Sooka, som taler om mange beretninger om lig langs vejene, plyndringer og massevoldtægter.
Embedsmænd og diplomater i FN advarer samtidig om, at angreb på nødhjælpskolonner og bureaukrati forhindrer nødhjælpsforsyninger i at nå frem til titusinder af desperate sydsudanere, som er flygtet fra deres hjem på grund af den eskalerende vold.
- Den 10. november blev en humanitær kolonne stoppet, da den var på vej til byen Wau, og livsvigtig nødhjælp til titusinder kom aldrig frem, siger Ian Ridley.
Han leder FN's kontor for Koordinering af Humanitære Anliggender i Sydsudan.
En anden mission blev blokeret uden for byen Yei den 11. november, tilføjer han og understreger, at nødhjælpen hverken må komme gennem regeringens eller oppositionens kontrolposter.
Efter flere års borgerkrig underskrev præsident Salva Kiir og oprørsleder Riek Machar en fredsaftale i august 2015. Den indebar, at Machar skulle være vicepræsident.
Men aftalen brød sammen i juli, og hundredvis af mennesker blev dræbt under nye sammenstød.
Titusinder er dræbt, og 2,5 millioner er drevet på flugt i borgerkrigen, som brød ud i 2013 i den unge nation. Over seks millioner mennesker i området er afhængige af nødhjælp.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker