FN: Behov for 30 milliarder i nødhjælp til Syrien
Foto: Joseph Eid /Scanpix
Joseph Eid /Scanpix
FN har fredag lanceret en massiv økonomisk appel om humanitær hjælp til Syrien og dets nabolande. Argumentet fra FN er, at antallet af mennesker, der er berørt af den brutale konflikt i landet, er hastigt voksende.
I appellen hedder det, at over 10,25 millioner syrere, hvilket er halvdelen af landets befolkning, har behov for humanitær hjælp til en værdi af 5,2 milliarder dollar (omkring 30 milliarder kroner) inden udgangen af 2013, skriver nyhedsbureauet AFP.
Verdensorganisationen siger, at de 3,8 milliarder skal bruges på flygtninge, der har søgt til udlandet, mens 1,4 milliarder skal gå til hjælp til internt fordrevne syrere.
Beløbet overskygger langt de 2,2 milliarder dollar, som FN ansøgte om i 2003 for at lindre ofrene for den krise, der blev udløst af krigen i Irak.
Den blodige konflikt i Syrien er årsagen til, at FN's Flygtningehøjkommissariat, UNHCR, fredag holder den konference, hvor verdensorganisationen nu appellerer til det internationale samfund om at sende mange flere nødhjælpspenge.
Blandt andre Dansk Flygtningehjælp er repræsenteret på konferencen i Genève, hvor organisationens internationale chef, Ann Mary Olsen, deltager.
- Jeg håber, at der vil være så stor og bred forståelse af situationens alvor hos donorerne, så de donerer rigtig mange penge. Det er et gigantisk beløb, der bliver spurgt efter, siger Ann Mary Olsen over telefonen fra Schweiz.
Syriens seks nabolande har ifølge FN modtaget 1,6 millioner flygtninge, siden konflikten mellem Bashar al-Assads styre og oprørere brød ud i foråret 2011, og fire millioner syrere er på flugt inde i landet.
Dansk Flygtningehjælp deltager i mødet med 20 internationale humanitære organisationer i sammenslutningen Syria INGO Regional Forum (Sirf). Sirf vil søge at kvalificere de aktuelle behov i landet.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker