FN-chef tager norsk kritik til sig

FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, er slet ikke forurettet over en svidende norsk kritik af hans lederskab. Ban sagde på et pressemøde sent onsdag, at han hilser kritikken fra Norges stedfortrædende FN-ambassadør velkommen.

Kritikken fra Mona Juul blev fremsat i et notat til det norske udenrigsministerium, men endte på en eller måde i den norske avis Aftenposten i sidste uge. Ifølge notatet har Ban været svag og ineffektiv, og han mangler karisma.

- Principielt hilser jeg al denne kritik velkommen. Kritik, når den er konstruktiv, bidrager til, at jeg kan gøre mit arbejde, min indsats bedre, sagde Ban på et pressemøde i FN-bygningen.

Han lovede at samarbejde tæt med medlemslandene om spørgsmålet og oplyste, at den norske udenrigsminister, Jonas Gahr Støre, i en teleopringning har forsikret om fortsat norsk støtte til FN.

Ban Ki-moon, som er tidligere sydkoreansk udenrigsminister, er halvvejs gennem sin femårige embedsperiode som FN-generalsekretær. Han får lejlighed til at drøfte den norske kritik mere indgående, når han kommer på besøg i Norge i den kommende uge.

/ritzau/Reuters

FN's generalsekretær kommer til Norge i næste uge. Forinden har han hilst den lækkede norske kritik af hans "svage" og "ineffektive" lederskab velkommen.

Offentliggjort Sidst opdateret