De 15 medlemslande i FN's Sikkerhedsråd fordømmer enstemmigt angrebet på to britiske ambassadeområder i Teheran, som tidligere på dagen blev angrebet af iranske demonstranter.
Sikkerhedsrådet udtrykker "dyb bekymring" og "fordømmer på det kraftigste" angrebet, der forårsagede store ødelæggelser på ambassaden.
- Medlemmerne af Sikkerhedsrådet opfordrer de iranske myndigheder til at beskytte diplomatisk og konsulær ejendom og personale, og til fuldt ud at respektere deres internationale forpligtelser, siger den nuværende rådsformand, Portugals FN-ambassadør José Filipe Moraes Cabral.
Lignende udtalelser kommer fra blandt andre den amerikanske præsident, Barack Obama, der kalder angrebet på den britiske ambassade "uacceptabelt" og påpeger, at "alle er dybt foruroligede" over angrebet.
EU kræver, at Iran sørger for beskyttelse af de diplomater, der opholder sig i landet, mens Frankrigs udenrigsminister, Alain Juppé, retter en skarp kritik mod den iranske regering.
- Endnu en gang har det iranske regime vist, at det ikke har meget respekt for folkeretten, siger han.
Også Rusland reagerer skarpt og kræver, at iranske myndigheder får kontrol over situationen, efterforsker de voldsomme begivenheder og forhindrer lignende episoder.
Iranske myndigheder har beklaget det "uacceptable" angreb på ambassaden, men lægger skylden for det på en mindre gruppe demonstranter.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned