Stort set hele det sydlige Somalia risikerer inden for de kommende dage at være omfattet af den hungersnød, der har ramt Afrikas Horn, vurderer FN's nødhjælpskontor Ocha.
- Situationen i Somalia bliver værre, lyder det i en meddelelse fra organisationen.
I forvejen har FN erklæret hungersnød i fem områder i regionen, som ifølge verdensorganisationen står over for den mest alvorlige humanitære krise på kloden netop nu.
- Fejlernæring og dødelighed i er stigning, og smitsomme sygdomme spreder sig fortsat, tilføjer Ocha.
Bevæbnede mænd fra al-Shabaab militsen trak sig i sidste måned ud af deres positioner i hovedstaden Mogadishu, men hindrer stadig FN's fødevareprogram, WFP, i at få nødhjælp ud til de hungersramte områder i det sydlige Somalia.
Samtidig bliver op mod halvdelen af nødhjælpen stjålet af de krigsherrer, der kontrollerer de forskellige områder af landet, hævder Stig Jarle Hansen fra Universitetet for miljø- og biovidenskab over for det norske tidsskrift Bistandsaktuelt.
- Så meget som 40-50 procent af den nødhjælp, der skulle været gået til de sultramte, bliver stjålet, siger nordmanden, der regnes for en af verdens førende Somalia-eksperter.
Den kritik afviser WFP. Det er helt usandsynligt, at op mod halvdelen af fødevarehjælpen forsvinder i tyveri og korruption, siger Greg Barrow, WFP's direktør for kommunikation og sociale medier.
Omkring 12,4 millioner mennesker på Afrikas Horn - herunder også dele af Ethiopien, Djibouti, Kenya og Uganda - er påvirket af den værste tørke, regionen har oplevet i flere årtier.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned