FN-kontor i Afghanistan slap med skrækken

Et angreb, udført af selvmordsbombere, mod FN's hovedkompleks i Vestafghanistan er overstået. FN-talsmand Kleran Dwyer siger, at ingen FN-medarbejdere er kommet til skade, og at afghanske sikkerhedsstyrker har sikret komplekset.

Afghansk politi siger, at fire selvmordsbombere, klædt i burka og politiuniformer, angreb komplekset, der huser en række FN-agenturer. Det lykkedes de ansatte i komplekset at redde sig i sikkerhed i en sikkerhedsbunker.

- En af angriberne sprængte sin bil fyldt med sprængstof i luften ved porten, mens en anden angriber blev dræbt uden for komplekset. De sidste to er blevet skudt og dræbt inde i bygningskomplekset, siger en vicepolitichef i Heratprovinsen, Delawar Shah Delawar.

- Resterne af bilen lå ved den ødelagte port med ligdele, formentlig angriberens, spredt vidt omkring, fortæller en journalist fra nyhedsbureauet AFP.

Talibantalsmand Yousuf Ahmadi siger telefonisk fra et ukendt sted, at den militante islamistiske oprørergruppe står bag angrebet.

- Vi har udført angrebet på FN-komplekset i Herat. Angrebet er fortsat i gang, men indtil nu er 12 FN-vagter og medarbejdere blevet dræbt, sagde han, idet Taliban per automatik overdriver omfanget og effekten af gruppens operationer.

Herat, der er Afghanistans næststørste by, ligger tæt på grænsen til Iran. Indtil for nylig har der været relativt fredeligt i området, selv om sikkerhedssituationen er forværret.

Lokale siger, at vejen til lufthavnen er kontrolleret af kriminelle bander efter mørkets frembrud. Nogle områder af byen, særligt dem, der er domineret af pashtuner, kontrolleres af talibanoprørere.

/ritzau/AFP

Under et væbnet angreb på FN's kontor i Vestafghanistan slap de ansatte med skrækken og livet i behold.

Offentliggjort Sidst opdateret