FN: Kosovos uafhængighed er lovlig

Da Kosovo i 2008 vedtog sin uafhængighedserklæring, var det i overensstemmelse med folkeretten.

Det siger den internationale domstol i Haag i en ikke-bindende afgørelse, der ifølge nyhedsbureauet Reuters ventes at få en række af de 123 FN-lande, der endnu ikke har anerkendt Kosovo, til at gøre det.

69 lande, herunder Danmark, har anerkendt Kosovo som et selvstændigt land.

Med uafhængighedserklæringen rev Kosovo sig løs fra Serbien, der forsøgte at hindre løsrivelsen.

Det var også Serbien, der havde bedt domstolen om at se på uafhængighedserklæringen. Serbien sagde, at Kosovos løsrivelse var et brud på landets territoriale integritet.

Inden afgørelsen fra FN-domstolen advarede Serbien om, at hvis uafhængighedserklæringen kendes lovlig, hvilket den altså blev, så vil "ingen grænser i verden og i regionen være sikker", som den serbiske udenrigsminister, Vuk Jeremic, formulerede det.

Reuter skriver, at dommen kan øge bestræbelserne blandt separatistiske serbere i Bosnien-Hercegovina på at løsrive sig fra republikken, der fortsat er delt langs etniske linjer.

/ritzau/Reuters

FN-domstol i Haag har afgjort, at Kosovos uafhængighedserklæring er i overensstemmelse med folkeretten. Flere lande ventes at anerkende Kosovo.

Offentliggjort Sidst opdateret