Chefen for FN's højkommissær for menneskerettigheder, Navi Pillay, kræver en international undersøgelse af libyske myndigheders blodige overgreb på demonstranter de seneste dage.
- Myndighederne bør omgående stoppe den ulovlige vold mod demonstranter, siger Navi Pillay og fortsætter:
- De omfattende og systematiske angreb på civilbefolkningen er måske så alvorlige, at der er tale om forbrydelser mod menneskeheden.
Flere end 230 demonstranter menes dræbt af sikkerhedsstyrker under voldsomme protester mod Libyens mangeårige autoritære leder, Muammar Gaddafi, de seneste dage.
Samtidig meddelte Den Arabiske Liga, at den tirsdag mødes ekstraordinært for at diskutere krisen i det nordafrikanske land. Mødet foregår på ambassadørniveau.
Ligaens generalsekretær, Amr Moussa, udtrykker "dyb bekymring" over de seneste dages udvikling, og han opfordrer den libyske ledelse til straks til at indstille beskydningen af ubevæbnede civile og til, at der indledes forhandlinger mellem oppositionen og styret i Tripoli.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned