FN: Milliarder beregnet til mad er brugt på krig i Yemen
Et medlem af en sikkerhedsstyrke, som er loyal over Yemens iransk-støttede Houthi-oprørere, holder vagt under en protestaktion vendt mod USA i hovedstaden Sana. Foto: Mohammed Hawaiis/Ritzau Scanpix
Mohammed Hawaiis/Ritzau Scanpix
Houthi-oprørere omdirigerede milliarder til krigsførelse, lyder anklage i ny rapport om korruption i Yemen.
Houthi-oprørerne i Yemen har anvendt over seks milliarder kroner fra det fattige landets statsbudget til fortsat borgerkrig. Det viser en ny fortrolig FN-rapport om en af de værste humanitære kriser i vor tid.
Yemens internationalt anerkendte regering anklages i rapporten for omfattende korruption.
Et panel af eksperter anslår i rapporten, at de iranskstøttede Houthi-oprørere har omdirigeret over en milliard dollar, som var øremærket til mad, lønninger og offentlige investeringer. De blev i stedet anvendt til fortsatte blodsudgydelser. Det skete i 2019.
- Dertil kommer, at den officielle regering, som støttes af Saudi-Arabien, ved korruption og hvidvaskning har gjort det meget vanskeligt for befolkningen af få adgang til mad, hedder det i rapporten.
Rapporten fastslår, at den saudisk-støttede regering dermed er med til at gøre det endnu vanskeligere for befolkningen at få adgang til stærkt tiltrængte fødevarer.
I et tilfælde slusede Yemens centralbank, som kontrolleres af regeringen, 423 millioner dollar (omkring 2,6 milliarder kroner) videre til private selskaber. Pengene var givet af Saudi-Arabien og beregnet på fødevarehjælp.
Dele af Yemen er ramt en form for hungersnød, og hundredtusinder er i fare for at dø af sult.
Houthi-oprørerne har kontrollen over hovedstaden Sana, mens den internationalt anerkendte regering har base i havnebyen Aden.
FN-rapporten fastslår også, at der foreligger stadig flere beviser på, at "enkeltpersoner eller institutioner i Iran" har bidraget "med betydelige mængder våben" til houthierne.
Houthi-oprørsbevægelsen overtog kontrollen med hovedstaden i efteråret i 2014 efter flere år med kaotiske tilstande i det fattige land.
Få måneder efter indledte Saudi-Arabien en krig mod houthierne sammen med De Forende Arabiske Emirater og andre lande i regionen.
Saudi-Arabien har med støtte fra vestlige lande som USA og Storbritannien siden gennemført over 22.000 flyangreb og ødelagt store dele af Yemens infrastruktur.
Udviklingen i Yemen kompliceres ifølge rapporten ved, at den tidligere amerikanske præsident, Donald Trumps administration, satte Houthi-oprørerne på USA's terrorliste, hvilket har gjort det vanskeligere at få sendt fødevareforsyninger til landet.
Præsident Joe Bidens nye administration har ikke ændret på situationen.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker