FN-soldater svigtede voldtægtsofre i Congo

FN's soldater har svigtet ofrene for massevoldtægt i den østlige del af Den Demokratiske Republik Congo (DRCongo), hvor der er anmeldt mere end 500 tilfælde af voldtægt og andre seksuelle overgreb i den seneste måned.

Det siger Atul Khare, vicegeneralsekretær for FN's fredsbevarende operationer.

- Jeg føler personlig skyld for de mennesker, der har lidt under disse grusomheder, siger han.

Khare advarer om, at der findes en voksende "kultur af seksuel vold" i regionen, hvor rivaliserende grupper kæmper om kontrollen med områder, der er rige på guld og mineraler.

Medlemmer af Sikkerhedsrådet har udtrykt vrede over voldtægter af mindst 242 kvinder og børn i 13 forskellige landsbyer, og har kritiseret FN's fredsbevarende mission i DRCongo, Monusco, for ikke at have forhindret overgrebene.

Khare siger, at yderligere 260 voldtægter har fundet sted i andre områder i løbet af august. Nogle af ofrene var børn helt ned til syv år.

Ifølge FN-chefen er det først og fremmest regeringen i DRCongo, der har ansvaret for sikkerheden, men han tilføjer, at FN-styrken har en del at rette op på:

- Vi har tydeligvis også svigtet. Vores tiltag var ikke tilstrækkelige, hvilket førte til uacceptable grusomheder mod landsbyerne i området. Vi må og skal gøre det bedre, siger Khare.

/ritzau/AFP

FN-styrker i DRCongo svigtede flere hundrede kvinder og børn, der er blevet voldtaget i den seneste måned, erkender en leder af FN's fredsbevarende operationer.

Offentliggjort Sidst opdateret