FN strammer sanktioner mod Nordkorea
Foto: Don Emmert/ Scanpix /Scanpix
Don Emmert/ Scanpix /Scanpix
De 15 medlemslande i FN's Sikkerhedsråd har tirsdag alle stemt for at skærpe de eksisterende sanktioner mod Nordkorea.
Det er en reaktion på, at styret i Pyongyang i december foretog en raketaffyring - et skridt, som Sikkerhedsrådet ligeledes enstemmigt fordømmer.
Der bliver ikke tale om at indføre nye sanktioner i denne omgang, blot stramme dem, der allerede er vedtaget.
Det betyder, at der indføres rejserestriktioner over for flere personer i Nordkoreas top.
Samtidig får nordkoreanske virksomheder, der er involveret i udvikling af teknologi til de langtrækkende raketter, indefrosset deres aktiver.
Diplomater betegner over for nyhedsbureauet Reuters den ny resolution som et betydeligt diplomatisk nederlag til Nordkorea.
Herhjemme siger udenrigsminister Villy Søvndal (SF), at resolutionen er "et utvetydigt signal til Nordkoreas lederskab fra et enigt internationalt samfund".
- Beskeden er klar: overhold jeres internationale forpligtelser og afstå fra yderligere provokationer, siger Villy Søvndal efter afstemningen i Sikkerhedsrådet.
Han tilføjer, at hvis Nordkorea fortsætter sin konfrontationspolitik, kan landet vente endnu strammere sanktioner og hårdere international fordømmelse.
- I stedet for at spilde penge på militære eventyr bør styret i Pyongyang forbedre levevilkårene for landets hårdtprøvede og undertrykte befolkning, siger Søvndal.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker