Det oplyser lederen for FN's observatørmission i landet, den norske general Robert Mood.
- De bliver stoppet ved den syriske hærs kontrolposter, og i nogle tilfælde er de vendt om, fortæller han.
Men det er ikke de eneste forhindringer.
- Nogle af vore patruljer bliver stoppet af civile i området, tilføjer han.
Mood siger, at han også har hørt fra lokale beboere i området, at "vore observatørers sikkerhed er på spil, hvis vi går ind i landsbyen Mazraat al-Qubeir".
Men han understreger, at observatørerne stadig vil gøre forsøg på at komme ind i landsbyen, der ligger i den centrale provins Hama.
En tv-stationen, der er loyal over for præsident Bashar al-Assads regime, kan dog torsdag eftermiddag rapportere, at FN-observatører er nået ind i byen.
Regeringsfjendtlige aktivister siger, at en del af landsbybeboerne blev stukket ihjel, og mindst 12 lig er brændt.
Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder, der ofte har rapporteret præcist om blodsudgydelserne i Syrien, sætter antallet af dødsofre lavere.
Organisationens aktivister siger, at 55 er dræbt, heriblandt fire børn.
De syriske styrker har omringet landsbyen og har siden onsdag sendt artillerigranater ind over området.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet