FN undersøger brug af kemiske våben i Syrien
FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, mødes mandag med repræsentanter for organisationen for forbud mod kemiske våben (OPCW) for at undersøge de stadig mere vedholdende rygter om brug af kemiske våben i borgerkrigen i Syrien.
- Brugen af kemiske våben skal undersøges til bunds. Det må under ingen omstændigheder finde sted, siger Ban Ki-moon.
FN og OPCW diskuterer nu, hvordan og hvornår de kan sende et team bestående af 15 inspektører til Syrien, hvor både Assad-regimet og oprørere beskylder hinanden for at bruge yderst farlige kemiske våben i konflikten.
Rygterne om brugen af disse våben begyndte at rulle for et par uger siden.
Her slog Ban Ki-moon fast, at han vil stå i spidsen for en undersøgelse, der skal klarlægge, om rygterne taler sandt.
FN's generalsekretær fortæller, at den vanskelige undersøgelse i særlig grad vil fokusere på den syriske regerings påstand om, at oprørerne har affyret kemiske missiler.
Dog har Frankrig, Storbritannien og USA opfordret den sydkoreanske FN-chef til at udvide undersøgelsen, så den også kommer til at omfatte rygter om, at præsident Bashar al- Assads styrker har rettet kemiske våben mod oprørerne.
Den syriske regering har anklaget oprørere for at bruge kemiske våben i et angreb på Khan al-Assal nær Aleppo.
Oprørerne siger modsat, at regeringen iscenesatte angrebet på egen hånd.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker