FN: Vi må reagere på hedebølger

Offentliggjort Sidst opdateret


FN's generalsekretær, António Guterres, siger, at det internationale samfund må reagere på hedebølger, som forstærkes og gøres mere ekstreme af klimaforandringerne.

- Der er mange ødelæggende symptomer på klimakrisen som stadigt mere voldsomme orkaner, oversvømmelser, tørke, skovbrande og stigende havniveau. Og listen fortsætter.  Milliarder af mennesker står over for en ekstrem hedebølgeepidemi, og mange lider under stadig farligere forhold med temperaturer på over 50 grader, sagde Guterres i en tale i FN's hovedkvarter i New York op til weekenden.

Ifølge EU's klimaovervågningstjeneste var søndag, mandag og tirsdag i sidste uge de tre varmeste dage, der nogensinde er registreret globalt.

Guterres gentager appellen til det internationale samfund om, at tiden er inde til at slutte afhængigheden af fossile brændstoffer, som forårsager store udslip af CO2 og andre klimagasser.

/ritzau/AFP

 

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu