FN's Generalforsamling

Offentliggjort Sidst opdateret

* Årets generalforsamling i FN begyndte den 10. september og løber til og med den 30. september.

* Under de første to uger af den årlige generalforsamling har der været en lang række møder og konferencer i de forskellige FN-organisationer. Blandt andet er det blevet vedtaget i en ikke-bindende resolution, at Israel skal trække sig fra palæstinensiske områder inden for et år.

* Fra den 24. til den 30. september er statsledere eller repræsentanter for de 193 medlemslande i New York, hvor de på skift vil tale.

* Blandt talerne vil der i år være 87 statsledere, tre vicepræsidenter, to kronprinser, 45 regeringschefer og 45 andre ministre. En række delegationer repræsenteres af ministre på lavere niveau.

* Talerne opfordres til at begrænse sig til taler af op til et kvarters varighed.

Kilder: FN og Reuters.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.