Lederen af FN's klimapanel (IPCC), Rajendra Pachauri, lover at stramme op på forskningsprocedurerne. Men han afviser samtidig enhver tale om, at han bør træde tilbage efter en fejlagtig prognose om, at Himalayas gletsjere smelter helt bort inden 2035.
En af konklusionerne i den hovedrapport, IPCC udarbejdede i 2007, siger, at den globale opvarmning kan medføre, at tusindvis af Himalayas gletsjere vil forsvinde, hvis klimaforandringerne fortsætter i det nuværende tempo.
Over for journalister i New Delhi beklager Rajendra Pachauri det fejlagtige indhold i rapporten, men siger samtidig, at det ikke må overskygge, at klimaændringerne er en reel trussel.
Pachauri affejer spørgsmålet om, hvorvidt fejlen vil give skeptikere vind i sejlene, og at han derfor bør træde tilbage.
- Fornuftige mennesker ser det i et større perspektiv. De lader sig ikke forstyrre af denne fejl, som selvfølgelig er beklagelig. Jeg har ingen intentioner om at træde tilbage, siger Pachauri.
Indien og nogle klimaforskere har kritiseret IPCC for at overdrive afsmeltningen af Himalayas gletsjere, hvis sæsonbestemte tøvejr leverer vand til lande som Kina og Indien. Mangler i IPCC-rapporterne kan være skadelige, da resultaterne udstikker retningslinjer for regeringernes politik.
IPCC's væsentligste konklusion i 2007-rapporten er, at det er mere end 90 procent sikkert, at menneskeheden er den vigtigste årsag til den globale opvarmning, primært gennem brugen af fossile brændstoffer.
Det forkerte afsnit lyder: "Gletsjere i Himalaya forsvinder hurtigere end i nogen anden del af verden, og hvis den nuværende udvikling fortsætter, er sandsynligheden for, at de forsvinder i år 2035 og måske tidligere, meget stor, hvis Jordens opvarmning fortsætter i det nuværende tempo".
IPCC's ledere bemærker, at de nyeste prognoser om gletsjere ikke var med i det endelige resumé til politikere i 2007.
I en erklæring forud for pressemødet siger Pachauri, at fejlen skyldes, at procedurerne ikke er blevet fulgt ordentligt, og han nedtoner risikoen for flere fejl.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker