Det kom søndag til voldsomme sammenstød mellem slaviske makedonere og etniske albanere i Makedoniens hovedstad, Skopje.
Flere mennesker er kvæstet under urolighederne, og adskillige biler og butiksvinduer er ødelagt. Der blev kastet med sten og brugt jernrør under tumulterne.
Ifølge de lokale medier var det flere hundrede tilhængere af en lokal fodboldklub, der udløste balladen.
De angreb deres albanske medborgere. Sammenstødene var værst ved en bro, der forbinder byens centrum med den albanske bydel på den anden side af floden.
Kun politiets massive indsats forhindrede større blodsudgydelser, rapporterer de makedonske medier.
Makedonien har siden sin uafhængighed i starten af 1990'erne flere gange været skueplads for sammenstød og regulære kampe mellem slaviske makedonere og landets store albanske mindretal.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde