Der er brug for flere udenlandske soldater i Afghanistan, og langt flere afghanske soldater skal trænes, siger Natos ny generalsekretær.
Natos generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen, opfordrer fredag direkte til, at der bliver sendt flere soldater til Afghanistan. Samtidig understreger han, at der er behov for at sætte yderligere fart i træningen af afghanske soldater.
- Hvis jeg skal være helt ærlig, så mener jeg, at der er behov for flere soldater. Jeg har set fremskridt i det sydlige Afghanistan, ikke mindst fordi antallet af soldater er blevet øget, så antallet af soldater gør helt sikkert en forskel, siger Fogh Rasmussen til britiske BBC fra Afghanistans hovedstad, Kabul.
Nato har næsten 65.000 soldater fra over 40 lande i Afghanistan, hvoraf halvdelen er amerikanere. USA har derudover 36.000 soldater i Afghanistan, der ikke arbejder i Nato-regi.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned