Oberst Gadaffis angreb på den libyske befolkning kan udvikle sig til forbrydelser på menneskeheden. Og så kan verdenssamfundet ikke bare se passivt på.
Sådan siger Natos generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen, fra Natos hovedkvarter i Bruxelles.
- Jeg kan ikke forstille mig, at det internationale samfund
og
FN
står
med hænderne i lommen
, hvis
oberst
Gadaffi
og hans
regime
fortsætter med
at
angribe
det libyske
folk
, siger han.
Flere EU-Lande og USA har meldt ud, at de støtter idéen om at indføre et flyveforbud over Libyen.
Senest har også den Den Arabiske Liga givet sin støtte til en flyveforbudszone. Det oplyser franske embedsmænd til nyhedsbureauet AFP.
Anders Fogh Rasmussen understreger endnu engang, at Nato ikke har planer om at gribe ind i Libyen uden et mandat fra FN's Sikkerhedsråd.
Men alligevel er det store Nato-apparat sat i gang for at forberede mulige tiltag.
- Nato har ingen intentioner om at gribe ind i Libyen. Men som en forsvarsalliance og en sikkerhedsorganisation er vores job at føre en forsigtig planlægning for alle scenarier, siger han.
- Vi antager, at en operationel rolle er i overensstemmelse med og i henhold til et mandat fra FN's Sikkerhedsråd, siger Natochefen.
Alle Nato-landenes forsvarsministre er senere på ugen samlet i Bruxelles til møde, hvor netop situationen i Libyen står øverst på dagsordenen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned