Ryanair er verdens største lavprisselskab, men har løn- og arbejdsforhold, som skaber vrede i Norges fagforeninger.
Det irske lavprisselskab betaler ikke løn under sygdom, men henviser de ansatte til de sociale myndigheder. Der er ingen faste arbejdstider, og der bliver ikke betalt tillæg i weekender eller for overtid.
Det viser en omfattende ansættelseskontrakt for Ryanair-crew, som er blevet offentliggjort af Moss Avis i Norge.
Deltagelse i strejke eller arbejdskonflikter er opsigelsesgrund i selskabet. Det gælder også, hvis man taler med medierne om Ryanair.
De ansatte trækkes 30 euro (225 kroner) hver måned for uniform. ID-kort skal de ansatte også betale selv.
- Dette er jo hårrejsende. At de ansatte ikke har løn under sygdom er i strid med den norske lovgivning, siger Ulf Lervik, som distriktssekretær i det norske LO.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker