Forklædt mand stormer valfartssted i Kabul og dræber 14
Shiitter i Kabul ved den farverige helligdom Karte Sakhi blev tirsdag angrebet af en mand forklædt som soldat. 14 meldes dræbt. Fotoet er taget i timerne før angrebet. Foto: AP/Rahmat Gul
AP/Rahmat Gul
Dagen før muslimsk helligdag har en mand i militærtøj angrebet en helligdom nær Kabul og skudt adskillige.
En mand forklædt som soldat har tirsdag angrebet en shiitisk helligdom i Kabul, hvor han har skudt vildt omkring sig.
13 civile og en politibetjent blev dræbt, da manden åbnede ild, oplyser indenrigsministeriet i Afghanistan.
43 personer er såret og bragt til hospitalet.
Det forlød tidligere fra stedet, at der var taget gidsler. Men det er ikke bekræftet. Angrebet skete omkring klokken 20 lokal tid.
Vidner på stedet oplyser ifølge nyhedsbureauet AFP, at der var en eksplosion. Derpå blev der skudt.
Sediq Sediqqi, som er talsmand i det afghanske indenrigsministerium, har tidligere sagt, at to gerningsmænd blev dræbt af sikkerhedsstyrkerne. Men fra betjente på stedet er det præciseret, at kun en mand angreb.
Den bevæbnede mand stormede den farverige helligdom Karte Sakhi, hvor pilgrimme er ankommet for at fejre den muslimske helligdag Ashura.
Politiet evakuerede et ukendt antal mennesker ved Karte Sakhi, rapporterer nyhedskanalen Tolo ifølge AFP.
Den muslimske helligdom med turkisgrønne løgkupler ligger vest for den afghanske hovedstad, Kabul, tæt på byens universitet.
Diplomater i byen har været særligt opmærksomme på faren ved at bevæge sig ud i disse dage.
Flere ambassader i Kabul har advaret ansatte mod at gå på gaden nogle steder.
Ashura, som fejres onsdag, er en mindehøjtidelighed for Hussein ibn Ali ibn Abi Talib, som var profeten Muhammeds barnebarn. Hussein blev dræbt i 680.
For shiitiske muslimer er Ashura symbol på deres kamp mod undertrykkelse. Han er shiitternes tredje imam.
I juli blev 84 personer dræbt i et angreb rettet mod Afghanistans shiitiske minoritet. Islamisk Stat tog dengang skylden for angrebet, der også skete i Kabul, skriver AFP.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde