Forsker: Gaddafi er under kæmpe pres

Muammar Gaddafis tale til det libyske folk tirsdag aften i stats-tv er tydeligvis et forsøg på at markere sig som den gamle Gaddafi.

- Selv om hans udsagn var klare, virker han usikker. Han er under et betydeligt pres. Det er som om hele situationen kommer bag på ham, vurderer Peter Seeberg, leder af Center for Mellemøststudier ved Syddansk Universitet.

Ifølge Peter Seeberg er situationen i Libyen meget tilspidset og uklar, og befolkningen tror ikke på ham.

- Det er en meget provokerende tale, men han kan ikke tæmme dem. Protesterne vil tage til og meget tyder på, at hans dage er talte. Men det er svært at sige noget om omfanget, da der ikke er meget, der slipper ud, siger Peter Seeberg.

Selv om militæret er gået hårdt til værks med adskillige dødsofre blandt demonstranterne er demonstrationerne fortsat.

Peter Seeberg mener, at der er paralleller til Egyptens tidligere præsident Mubaraks første tale, da Mubarak annoncerede, at han ikke ville træde tilbage. I stedet tilbød han reformer. Få dage efter måtte Mubarak efter pres gå af.

- Der er paralleller, men det er umuligt at sige, hvad der vil ske. I talen taler Gaddafi om, at der vil komme nye ledere, at han vil ud at tale med folk og at der ikke er modsætninger mellem folk og stammerne, siger han.

- Men det virker patetisk.

Den libyske opstand er inspireret af de mange optøjer, der har raset i den arabiske verden siden december.

I Tunesien og Egypten er det lykkedes for demonstranterne at få væltet landenes mangeårige ledere, mens voldsomme protester også truer styret i lande som Bahrain og Yemen.

/ritzau/

Gaddafis tale er patetisk, mener forsker. Libyerne kan ikke tæmmes, selv om militæret slår hårdt ned på folk

Offentliggjort Sidst opdateret