Forsker kalder ukrainsk besøg i Det Hvide Hus for en katastrofe
Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyj, besøgte fredag den amerikanske præsident, Donald Trump. Besøget endte dog med mundhuggeri. Foto: Handout/Ritzau Scanpix
Forsker forventer, at besøg i hårdknude vil blive brugt af russiske medier og på internettet.
Den ukrainske præsident, Volodymyr Zelenskyjs besøg i Det Hvide Hus, som fredag er sluttet før tid efter mundhuggeri mellem Zelenskyj og hans amerikanske kollega, Donald Trump, er en katastrofe for Ukraine.
Sådan lyder det fra Flemming Splidsboel Hansen, som er seniorforsker på Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS).
- Jeg tænker dog, at katastrofen var sket inden. Så det her var kulminationen, siger han.
Flemming Splidsboel Hansen forventer, at seancen vil blive brugt både af republikanerne i USA, men også fra russisk side.
- I Rusland vil man se på det med stor begejstring. Og de vil bruge det aktivt. For dem er Ukraine blevet skubbet et par skridt tættere hen imod afgrunden, siger han.
Han har fredag aften ikke haft mulighed for at se, hvordan russiske medier omtaler besøget, men forventer, at det vil bruge brugt både på internettet og i russiske statskontrollerede medier.
Fredag besøgte Zelenskyj Det Hvide Hus i Washington D.C. Forventningen på forhånd var han, at han skulle underskrive en mineralaftale med USA.
Hele mødet er gået i hårdknude efter mundhuggeri i det ovale værelse, og Zelenskyj har forladt Det Hvide Hus, viser billeder fra BBC.
Trumps vicepræsident, J.D. Vance anklagede Zelenskyj for at være "respektløs".
Trump sagde derefter, at den ukrainske leder "leger med Tredje Verdenskrig".
Ifølge Flemming Splidsboel Hansen bryder Donald Trump sig grundlæggende ikke om Zelenskyj. Han mener heller ikke, at den amerikanske præsident interesserer sig for krigen i Ukraine.
- Zelenskyj er på bagkant, når han taler engelsk. Han har lært sig engelsk, og er blevet rigtig god til det siden invasionen, men han er på bagkant. De bryder sig ikke om det, og de synes, at det lyder dumt, og de har ikke nogen respekt for det, siger han.
Han vurderer, at Donald Trump også har noget imod Zelenskyjs facon, og at han tidligere har deltaget ved et vælgermøde til fordel for Demokraterne.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde