Forsvundet skib dukker op i Atlanten
Russiske flådefartøjer har fundet et finskejet fragtskib, der forsvandt ud for Frankrigs kyst for to uger siden. Skibet, der har en russisk besætning, blev lokaliseret nær Kap Verde-øerne i Atlanterhavet ud for Vestafrika.
Det oplyser den russiske forsvarsminister, Anatolij Serdjukov.
Han tilføjer, at besætningen nu befinder sig om bord på et russisk flådefartøj, og at hele mandskabet er i live, uskadt og ikke er tilbageholdt.
Det er stadig uvist, hvorfor skibet forsvandt, og hvorvidt der blev betalt en løsesum for at få det frigivet.
Fartøjet, Arctic Sea, har skabt hovedbrud hos politi og myndigheder i både Europa og Nordafrika, efter at det angiveligt blev kapret i svensk farvand mellem Öland og Gotland i slutningen af juli og siden forsvandt. Dette er dog ikke bekræftet.
- Vi er ved at indsamle oplysninger for at klargøre alle aspekter, siger Serdjukov.
En talskvinde for svensk politi, Linda Widmark, siger til det tyske nyhedsbureau dpa, at nogle af de 15 besætningsmedlemmer var blevet slået af kaprere.
Finsk politi oplyste i weekenden, at der blev stillet krav om løsesum for det forsvundne fragtskib, og at der således var tegn på grov afpresning.
Rusland og Nato har samarbejdet om eftersøgningen. Skibet, som sejler under maltesisk flag, skulle være ankommet til Algeriet 4. august med tømmer for flere millioner kroner, men det dukkede aldrig op.
/ritzau/Reuters
Det finskejede fragtskib Arctic Sea er fundet med en uskadt besætning om bord. Men det er stadig uvist, hvorfor det var forsvundet i to uger.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned