Fotosvindel skulle belaste Arne Treholt

Ejeren i en fotoforretning i Oslo hævder, at den norske efterretningstjeneste bad ham om at fremstille et billede, der skulle vise den højt betroede embedsmand Arne Treholt på et billede sammen med KGB's topchef i Norge.

Steven Elgesem siger til avisen Aftenposten, at han i begyndelsen af 1980'erne fik besøg af en efterretningsofficer. Han havde to fotokopier med sig. Det ene var et billede af Treholt, og det andet var med KGB's topmand Leonid Makaraov.

- Jeg studsede lidt. Det ville på det tidspunkt have været en meget kompliceret opgave, siger han, og fotomanipulationen blev ikke til noget.

Arne Treholt blev anholdt i 1984 og året efter idømt 20 års fængsel for spionage til fordel for Sovjetunionen. Treholt var på det tidspunkt ansat som kontorchef i udenrigsministeriet.

De nye oplysninger kommer på et tidspunkt, hvor der er fremsat krav om, at Treholt får prøvet sin sag på ny.

Treholt selv fastholder, at han var uskyldig og et offer for manipulation fra efterretningstjenestens side.

Steven Elgesem siger til Aftenposten, at han gerne vil forklare sig over for myndighederne, hvis sagen genoptages.

Elgesem var dengang samarbejdspartner for den norske efterretningstjeneste POT, der automatisk fik kopier af billeder, som han fremkaldte for den sovjetiske ambassade.

I weekenden fortalte en tidligere betjent fra POT til Aftenposten, at pengebeviset - altså de penge Treholt skulle have modtaget af KGB for sine ydelser - blev fremstillet af efterforskningslederen i POT.

Den konservative Kåre Willoch, der var statsminister, da Treholt blev anholdt i 1984, siger, at påstanden er så alvorlig, at det må føre til en uafhængig undersøgelse.

/ritzau/NTB

Den norske efterretningstjeneste bad ejeren af en fotoforretning om at manipulere billede af den senere spiondømte Arne Treholt.

Offentliggjort Sidst opdateret