En række tidligere chilenske embedsmænd med bånd til Chiles tidligere diktator Augusto Pinochet er blevet idømt langvarige fængselsstraffe af en fransk domstol.
I alt 14 personer stod tiltalt, og de 13 af dem er dømt til fængsel, mens en blev frikendt. De skyldige, der alle er dømt in absentia, har fået straffe fra 15 år til livstid.
Blandt de dømte er Manuel Contreras, som er tidligere chef for Chiles hemmelige politi, Dina. Det hemmelige politi stod for bortførelser, tortur og drab på kritikere af Pinochet.
Baggrunden for retssagen i Frankrig er fire franskmands "forsvinden" i Chile i årene 1973 til 1976.
De fleste af de dømte var højtstående officerer under Pinochets militærdiktatur fra 1973 til 1990. Den nu 81-årige Contreras menes at have spillet en nøglerolle i mange af de omkring 3000 drab og "forsvindinger", som skete efter militærkuppet i 1973. Han afsoner i dag en dom på livsvarigt fængsel i Chile.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker