Frankrig genåbner Arafats død som drabssag
Franske anklagere har åbnet en drabsefterforskning for at finde ud af, om den afdøde palæstinensiske leder Yasser Arafat blev dræbt med gift.
Det oplyser kilder tæt på sagen til det franske nyhedsbureau AFP.
Arafats enke, Suha Arafat, har bedt om, at sagen efterforskes, efter en schweizisk rapport tidligere på sommeren fandt usædvanligt høje mængder af det radioaktive stof polonium i tøj og andre genstande, der tilhørte den afdøde palæstinenserleder.
- De prøver, der er foretaget i Schweiz, viser at hr. Arafat med stor sandsynlighed døde af forgiftning, siger Marc Bonnant, der er advokat for Suha Arafat.
- Den hypotese må afprøves, og hvis det er tilfældet, er det overlagt drab, siger advokaten til radiostationen Europe 1.
Det palæstinensiske selvstyre erklærer sig tilfreds med, at dødsfaldet nu skal undersøges nærmere.
Den tidligere palæstinensiske chefforhandler, Saeb Erekat, udtrykker håb om, at "vi vil finde frem til den fulde sandhed om Arafats død og hvem der er bag den".
Arafat døde i 2004 på militærhospitalet Percy tæt på den franske hovedstad, Paris, i en alder af 75 år.
Den tidligere PLO-leder og modtager af Nobels fredspris led af svimmelhed, kvalme, mavesmerter og diarre, ligesom han havde et meget lavt niveau af blodplader.
Efter hans død var det en udbredt opfattelse blandt en del palæstinensere, at han blev forgiftet.
Det afviste palæstinensiske myndigheder på det tidspunkt. Den daværende udenrigsminister Nabil Shaath sagde, at han "fuldstændig" udelukkede den mulighed.
Polonium, som der blev konstateret forekomster af i Arafats ejendele, er et yderst giftigt stof, som sjældent findes uden for militære kredse eller forskningscentre.
Det var det stof, der blev anvendt til at dræbe den afhoppede russiske spion Aleksander Litvinenko, som døde i London i 2006 efter at have drukket forgiftet te.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie