Den franske avis Le Figaro oplyser, at en af de tre sårede udlændinge ved angrebet er avisens journalist Edith Bouvier.
De dræbte i onsdagens angreb i Homs var en anden franskmand, den 28-årige fotojournalist Rémi Ochlik, og den 56-årige amerikanske journalist Marie Colvin, der arbejdede på den britiske avis Sunday Times.
Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, siger, at drabet på de to journalister understreger, at tiden er løbet ud for præsident Bashar al-Assads regime.
- Efter de oplysninger vi har fået fra Homs om, at en gruppe journalister blev ofre for et raketangreb, beder jeg den syriske regering om omgående at indstille angrebene og respektere deres internationale forpligtelser, siger den franske udenrigsminister, Alain Juppé.
Frankrig beder derfor den syriske regering "yde sikker lægelig adgang for at hjælpe ofrene med støtte fra Den Internationale Røde Kors Komité", siger Juppé i en meddelelse.
Samtidig meddeler en FN-talsmand, at FN's nødhjælpschef, Valerie Amos, inden for kort tid vil rejse til Syrien i et forsøg på at overtale myndighederne til at lade hjælpearbejdere komme ind til civile i de områder, der i dag er under beskydning.
Amos skal "vurdere den humanitære situation" og gentage opfordringen om at lade hjælpen komme ind, siger FN-talsmand Eduardo del Buey ifølge Reuters.
Han tilføjer, at der endnu ikke er fastsat en dato for hendes besøg i Syrien.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde