Det siger den franske præsident, Nicolas Sarkozy, der kæmper for at blive genvalgt som præsident.
- Hvis der ikke sker fremskridt i kampen mod ulovlig indvandring til EU-lande i løbet af de kommende 12 måneder, vil Frankrig suspendere dets deltagelse i Schengen-aftalen, siger Sarkozy ved et valgmøde Paris.
- Schengen-aftalen om pasfrihed må omgående reformeres, så vi kan bekæmpe den ulovlige indvandring, føjede præsidenten til.
Ulovlig indvandring til Frankrig er blevet et af de vigtigste emner under den franske valgkamp, hvor Sarkozy står til at tabe til Socialistpartiets kandidat, François Hollande.
I sidste uge sagde Sarkozy, at der er for mange indvandrere i Frankrig. Han lovede at halvere antallet af indvandrere til Frankrig, hvis han genvælges til præsident.
I sin tale søndag siger Sarkozy, at "ukontrolleret" indvandring svækker EU-landenes sociale sikkerhedsnet og forværre forholdene for fattige europæere.
- Jeg ønsker, at Europa skal beskytte sine medborgere, fortsatte han.
Schengen-området giver godt 400 millioner europæere mulighed for frit at krydse grænserne uden at vise pas. Ulovlige indvandrere kan, når de først er kommet ind i et Schengen-land i princippet rejse frit rundt i medlemslandene.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker