Frankrig udskyder levering af krigsskibe til Rusland
Et af af de franskbyggede hangarskibe ved kaji Saint-Nazaire - det kommer ikke til Ruskland lige med det samme. Foto: David Vincent/AP/POLFOTODavid Vincent/AP/POLFOTO
To franske hangarskibe, som Rusland har bestilt i Frankrig, vil ikke blive leveret foreløbig, siger præsident.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Den kontroversielle kontrakt på levering af to franske krigsskibe til Rusland vil ikke blive opfyldt, som situationen står i øjeblikket.
Det slår den franske præsident, François Hollande, fast med en melding om, at Frankrig vil udskyde leveringen "indtil videre".
- Præsidenten mener, at den aktuelle situation i det østlige Ukraine ikke tillader leveringen af det første skib, hedder det i en udtalelse fra præsidentkontoret i Paris.
Salget af krigsmateriel til russerne er blevet mødt af undren og skarp kritik midt under den højspændte situation i Ukraine, hvor Rusland fordømmes af Vesten for at støtte prorussiske separatister og for at have annekteret sortehavshalvøen Krim.
Den ukrainske udenrigsminister, Pavlo Klimkin, advarede for nylig om, at et salg til Rusland ville være "ødelæggende for den internationale sikkerhed".
Annonce
Ifølge kontrakten skulle Frankrig levere de første Mistral-skibe, som er hangarskibe til helikoptere, i oktober. Men efter at krisen i Ukraine er spidset til igen, har Frankrig udskudt leveringen af frygt for at ophidse sine allierede.
Frankrig kan blive mødt af en heftig bøde, hvis kontrakten på 1,2 milliarder euro ikke opfyldes, og Rusland har advaret om alvorlige konsekvenser, hvis ikke det første skib leveres inden slutningen af november.
Men Rusland har ingen umiddelbare planer om at ville sagsøge Frankrig.
- Vi venter tålmodigt. Indtil videre agter vi ikke at sagsøge nogen. Alt står i kontrakten. Vi vil handle i overensstemmelse med kontrakten, ligesom alle civiliserede mennesker gør det, siger den russiske viceforsvarsminister Jurij Borisov til nyhedsbureauet Ria Novosti.
Skibene kan transportere 16 helikoptere og omkring 700 soldater hver. Det første skib skulle ifølge planen leveres i oktober i år og det andet i 2015.
Polen har advaret om, at Rusland vil bruge hangarskibene til at true sine nabolande.
Flere end 4000 mennesker har mistet livet i kampe mellem ukrainske sikkerhedsstyrker og prorussiske separatister i det østlige Ukraine siden foråret.
Rusland har ifølge Nato og Vesten spillet en hovedrolle i konflikten, men det afvises af regeringen i Moskva. Det modsiges af den provestlige ledelse i Kijev, der hævder, at Rusland og separatisterne i det østlige Ukraine opruster massivt.
- Mellem 15.000 og 25.000 oprørere og 5000 til 10.000 russiske soldater befinder sig i separatistområderne, siger militærets talsmand Vladislav Selesnjov tirsdag til nyhedsbureauet Unian i Kijev.
Et af de franskbyggede skib ved kaj i Saint-Nazaire - russerne må vente. Foto: David Venicent/AP/POLFOTODavid Venicent/AP/POLFOTO
Seneste artikler
Så mange har søgt om at få del i Dølles overskud
Borgere i yderkommuner får størst gevinst
Museum åbner nyt magasin: Det tager fem år at flytte ind
Efter måneders DF-kaos: Simon Hampe belønnes med toppost
Set i England: Er det Nysteds hemmelige hækler?
Mest læste artikler
Nu går yacht-sagen ind i afgørende fase
DMI-prognose viser over 30 grader på Lolland
Først lovede de 33 grader på Lolland - nu er der en ny prognose fra DMI
59.500 kroner til NFC-formand blev bogført som rengøring
Stor havnedag trak flere tusinde til byen