Fransk domstol afviser topskat på 75 procent
Frankrigs præsident, François Hollande, har lidt et stort politisk nederlag, efter at landets forfatningsdomstol har omstødt topskat på 75 procent for indkomster over en million euro (knap 7,5 millioner kroner).
Hollandes syv måneder gamle socialistiske regering var ellers parat til at indføre den nye skat i 2013, hvilket var et af præsidentens vigtigste valgløfter under valgkampen i maj.
Topskatten var desuden et af flere tiltag, der skulle reducere den franske statsgæld. Hollande havde således håbet, at den ville indbringe 300 millioner euro (2,2 milliarder kroner) til statskassen hvert år.
Præsident Hollande har lovet af få de velhavende til at yde mere for at begrænse underskuddet på den offentlige gæld. Men forslaget om en skat på 75 procent har gjort landets højindkomstgruppe rasende.
Mange rige franskmænd har ligefrem truet med at flytte til udlandet for at slippe for at betale skatten.
Blandet andre er skuespilleren Gerard Dépardieu flyttet til Belgien, hvor han har købt hus lige ved grænsen til Frankrig.
Det franske forfatningsråd afviste topskatten med den begrundelse, at det strider imod grundlovens princip om lige behandling af alle franske statsborgere.
Trods afvisningen fastholder den franske regering den omstridte topskat, og premierminister Jean-Marc Ayrault siger, at et nyt og bearbejdet lovforslag vil blive fremlagt.
- Regeringen vil foreslå et nyt system, som er i overensstemmelse med de principper, der er fastlagt i forfatningsrådets beslutning. Det vil blive fremlagt i forbindelse med den næste finanslov, siger premierministeren i en erklæring.
Skatteforslaget var allerede vedtaget i det franske parlamentet, men det blev sendt til behandling i forfatningsrådet efter et krav fra oppositionen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet